CANTICA SACRA – Grigališkasis choralas ir sakralinė polifonija | 2024 03 12-16

CANTICA SACRA – Grigališkasis choralas ir sakralinė polifonija | 2024 03 12-16

Š. m. kovo 12-16 d. Lietuvos nacionaliniame kultūros centre Vilniuje vyks 𝐗𝐈𝐗 𝐜𝐡𝐨𝐫𝐨 𝐦𝐮𝐳𝐢𝐤𝐨𝐬 𝐝𝐢𝐫𝐢𝐠𝐚𝐯𝐢𝐦𝐨 𝐢𝐫 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐩𝐫𝐞𝐭𝐚𝐯𝐢𝐦𝐨 𝐤𝐮𝐫𝐬𝐚𝐢 „TARPTAUTINĖ CHORO MUZIKOS LABORATORIJA“. Šių metų sesijai vadovauti pakviesta lietuvių dirigentė, bažnytinės muzikos ir grigališkojo choralo specialistė 𝐀𝐝𝐫𝐢𝐣𝐚 Č𝐞𝐩𝐚𝐢𝐭ė.
Penkias dienas Lietuvos dirigentams A. Čepaitė ves meistriškumo sesijas, kurias galės stebėti ir laisvieji klausytojai.
Choro muzikos dirigavimo ir interpretavimo kursus vainikuos finalinis koncertas 𝐂𝐀𝐍𝐓𝐈𝐂𝐀 𝐒𝐀𝐂𝐑𝐀 𝐤𝐨𝐯𝐨 𝟏𝟕 𝐝. 𝟏𝟔:𝟑𝟎 𝐯𝐚𝐥. Vilniaus šv. Jonų bažnyčioje.
Koncerto programoje skambės Giovanni Perluigi da Palestrina, William Byrd, Gioacchino Rossini, Morten Lauridsen, Anton Bruckner, Vaclovo Augustino, Knut Nysted, Einojuhani Rautavaara, Juozo Naujalio polifoniniai opusai ir grigališkasis choralas.
Diriguos A. Čepaitė ir aktyvieji kursų dalyviai Imantas Jonas Šimkus, Auksė Dovydėnaitė, Ernesta Dargužienė, Laima Mažuolytė ir Gabrielius Gaidamavičius.
Kūrinius atliks choras „Jauna muzika“ (meno vadovas Vaclovas Augustinas).
𝐊𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐚𝐬 𝐧𝐞𝐦𝐨𝐤𝐚𝐦𝐚𝐬.
Dirigentė ADRIJA ČEPAITĖ yra LMTA absolventė, 2003 m. baigusi chorinio dirigavimo magistro studijas. 2004–2011 m. Muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete Grace (Austrija) įgyta itin plati edukacija – choro, orkestro dirigavimo, bažnytinės muzikos ir grigališkojo choralo magistrantūros studijų diplomai. Nuo 2008 m. ji kviečiama vesti grigališkojo choralo giedojimo meistriškumo kursus Austrijoje, Belgijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Prancūzijoje. A. Čepaitė yra vokalinio moterų ansamblio „Graces & Voices“ (Austrija) bendraįkūrėja ir vadovė. 2011 m. suburtas ir Vienoje reziduojantis ansamblis atlieka grigališkąjį choralą ir šiuolaikinę polifoninę muziką; yra koncertavęs eilėje Europos šalių, prestižinių festivalių, kviečiamas į tokias sales kaip Vienos Musikverein, Drezdeno Frauenkirche ir kt. Ansamblio kompaktinės plokštelės pelnė solidžių įvertinimų.
KURSŲ TEMA:
Grigališkasis choralas ir sakralinė polifonija IN UNO (lot. “viename”)
Šių metų meistriškumo kursų esminė mintis – grigališkojo choralo ir sakralinės polifonijos jungtis. Tikslas – metodiškai pristatyti grigališkąjį choralą kaip gyvą ir chorinio dainavimo praktiką visokeriopa nauda praturtinantį fenomeną; aptarti šio žanro įtaką ir atspindžius Vakarų kompozitorių – tiek klasikinių, tiek ir šiuolaikinių – chorinėje kūryboje. Repeticijų su choru bei individualių užsiėmimų metu bus siekiama įsigilinti į polifonijos ir monodijos kontrastą, vokalinio išpildymo ypatumus; sakralinę polifoniją interpretuoti iš grigališkojo choralo – prasminės ir muzikinės – raiškos perspektyvos.
Tokiu būdu siekiama, kad jaunieji chorų dirigentai:
• susipažintų su grigališkojo choralo atlikimo stilistikos gairėmis;
• įgytų chorinio dainavimo praktikoje naudingas bazines šio žanro teorines žinias;
• šalia dirigavimo chorui įgūdžių gautų ir grigališkojo choralo dirigavimo pradmenis;
Kursų vadovas – Adrija Čepaitė
Kursų choras – Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“
Kursų tema – Grigališkasis choralas
Kursų kalba – lietuvių
ORGANIZATORIAI
Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras
VIETA:
Kursai – Lietuvos nacionalinio kultūros centro salė (Barboros Radvilaitės g.