Istorija

Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ – vienas ryškiausių ir pajėgiausių vokalinių kolektyvų Lietuvoje, įkurtas 1989 m. dirigento ir kompozitoriaus Remigijaus Merkelio ir pirmojo choro direktoriaus Algimanto Gurevičiaus. Nuo 1992 m. choro meno vadovas ir dirigentas – kompozitorius Vaclovas Augustinas, nusipelnęs tiek populiariosios, tiek akademinės Lietuvos muzikos pasaulyje, 2010 m. buvo apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija. 1994 m. „Jauna muzika“ tapo Vilniaus miesto savivaldybės choru ir tais pačiais metais direktorės pareigas perėmė Salomėja Jonynaitė, o nuo 2020 m. – Ingrida Alonderė.

Chore dainuoja profesionalūs muzikai – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventai ir studentai. Programose dalyvauja nuo 24 iki 50 dainininkų. „Jauna muzika“ – aktyvus muzikinis kolektyvas, kurio misija yra profesionaliai atlikti ir pasiūlyti klausytojui be galo turtingą ir vertingą choro muzikos lobyną bei reprezentuoti lietuvių kompozitorių kūrybą.

Profesionalaus kamerinio choro repertuarą sudaro visų epochų meistrų partitūros chorui a cappella, vokalinės-instrumentinės muzikos šedevrai ir premjeros, šiuolaikiniai užsienio ir lietuvių kompozitorių kūriniai. „Jauna muzika“ kasmet surengia per 30 koncertų savo šalyje ir užsienyje. Aukšto profesinio meistriškumo dėka choras pelnė platų tarptautinį pripažinimą.

Jauna muzika. Photo©Terekas

„Jauna muzika“ nuolat dalyvauja stambiuose festivaliuose, bendradarbiauja su įžymiais batutos meistrais ir pasaulinio garso kolektyvais: Berlyno, Tel Avivo ir Jeruzalės simfoniniais orkestrais, „Izraelio kamerata“, orkestru „Maskvos virtuozai“, „Sankt Peterburgo kamerata“ ir su savo šalies kameriniais ir simfoniniais orkestrais.

Vilniaus savivaldybės choras „Jauna Muzika“ ne tik aktyviai koncertuoja, bet ir pats yra reikšmingų projektų iniciatorius. Nuo 1995 m. choras rengia choro muzikos interpretavimo ir dirigavimo kursus, nuo 2008 m. – jaunųjų kompozitorių kūrinių chorui konkursą „Vox Juventutis“. Per pastarąjį dešimtmetį choras pristatė H. Kunčiaus ir G. Kuprevičiaus operą- sarsuelą „DaliGala“ (2008),  specialų projektą su Stavanger Brass Band Vilniaus kultūros sostinės programoje (2009), „Iš pagarbos MKČ“ (2011), J. S. Bacho „Didžiąsias mišias“ su Vokietijos valstybiniu Rheinland – Pfalz simfoniniu orkestru (2012), B. Kutavičiaus oratoriją „Metai“ Unesco būstinėje Paryžiuje (2014), projektą „Keliautojo užrašai“ su ansambliu „Merope“, skirtą choro veiklos 25-mečiui (2015), M. Kagelio kūrinius „Kantrimusik“ ir „Mitternachstueck“ (režisierius Oskaras Koršunovas) Concertgebow salėje Briugėje (2015), G. F. Hendelio operą „Semelė“ (2017), projektą „Naktės“ su „Merope“ (2019). 2021 m. kovo mėn. 13 d. choras atidarė šiuolaikinės muzikos festivalį „Imago Dei“ Kremse (Austrija).  

Chorui dirigavo tokie batutos meistrai kaip Pinchas Steinbergas, Wolfgangas Gönenweinas, Noamas Sheriffas, Friederis Berniusas, Davidas Shallonas, Nicholas McGeganas, Andersas Eby, Vladimiras Ashkenazy, Vladimiras Spivakovas, Werneris Pfaffas, Simonas Halsey, Hermannas Maxas, Rinaldo Alessandrini, Manfredas Honeckas, Williamas Boughtonas, Murry Sidlinas, Avneris Bironas, Johannesas Prinzas, Bo Holtenas, Bobas Chillcotas, taip pat Saulius Sondeckis, Gintaras Rinkevičius, Robertas Šervenikas, Donatas Katkus, Modestas Pitrtėnas, Vytautas Lukočius.

Koncertinių kelionių maršrutai driekiasi per Europos šalių miestus, koncertuota Kinijoje, keliskart Japonijoje ir Izraelyje. Chorui teko dainuoti tokiose garsiausiose pasaulio salėse kaip Miuncheno filharmonija, „Suzan Dellal Centre“ Tel Avive, „The Fredric R. Mann Auditorium“ Tel Avive, „Haifa Auditorium“, „Bimot“ Jeruzalėje, Drezdeno kultūros rūmų didžioji salė, Ludvigsburgo teatro salė, šv. Mato bažnyčia Budapešte, „Alte Opera“ Frankfurte, S. Rachmaninovo salė Maskvoje, Berlyno filharmonijos kamerinės muzikos salė, Berlyno festivalio teatre, Šanchajaus didžiojoje operoje.

„Jauna muzika“ – tarptautinės choro muzikos federacijos narė. Kolektyvas yra pelnęs GRAND PRIX EUROPEO (1993 m.), „AUKSINIO DISKO“ (2002 m.), „Vilniaus garso“ (2003 m.) premijas, laimėjusi pirmąsias vietas ir 6 didžiuosius prizus 15 tarptautinių chorų konkursų. Choro atliekama muzika šiuo metu įrašyta 19-oje kompaktinių plokštelių.